SILVER & METAL / Silver / Ink stand 7977223
nr 797 7223
INK STAND
Silver / kristall, Victorian style, importstämplar, length: 16, height: 10, 120g netto ca, wear.
Silver / kristall, Nyrokoko, importstämplar, längd: 16, höjd: 10, 120g netto ca
Condition: slitage
800
SEK 450
Monday December 17 2012
at 19:24:56
16/12 11:26:54
17/12 18:08:08
400 kr
- Thema-auction
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Halvkristall